Zapraszamy do zwiedzania bunkra wieżowego w Guziance

Dodano: 2012-08-31 10:41:29, Aktualizacja: 2012-09-01 10:37:58

Dzięki staraniom Stowarzyszenia Nad Nidzkim w Rucianem-Nidzie bunkier wieżowy w Guziance otrzymał swoje drugie życie. Obiekt ten, który na początku XX wieku stanowił jeden z najważniejszych elementów Węzła obronnego Ruciane Guzianka, przekształcił się dziś w atrakcję turystyczną. Zwiedzanie bunkra jest doskonałą alternatywą na deszczowe dni dla turystów oraz okazją na lepsze poznanie historii i dziedzictwa kulturowego naszej gminy dla mieszkańców.

Bunkier zbudowany został 1900 roku. Jego kształt przypomina średniowieczną basztę, przy czym większość tej budowli znajduje się poniżej poziomu gruntu. Stowarzyszeniu udało się udostępnić poziomy 0, -1 i koronę. Poziom najniższy jest w dalszym ciągu nieoczyszczony. Być może, uda się udostępnić go w przyszłym roku.

W bunkrze zachowało się dużo oryginalnego wyposażenia, jak chociażby wsporniki karabinów maszynowych, na których widnieje rok produkcji 1913, balustrady przy otworach zejściowych, stojaki na broń strzelecką oraz futryny okienne. Wstępne oględziny poziomu -2 wskazują, że znajduję się tak także prycza z okresy I wojny światowej.

W sezonie wakacyjnym bunkier otwarty jest codziennie w godzinach od 11:00 do 19:00. Poza sezonem wakacyjnym bunkier można zwiedzać po uprzednim umówieniu się. Chętnych do zwiedzania bunkra prosimy o kontakt na numer 516 645 110.

Stowarzyszenie Nad Nidzkim w Rucianem-Nidzie

Poziom 0, mundur oficera pruskiego
Poziom -1, tablice informacyjne
« powrót do listy