Galeria:

przejdź do galerii »

Kontakt z nami:

Stowarzyszenie Nad Nidzkim
w Rucianem-Nidzie

ul. Polna 2a
12-220 Ruciane-Nida
e-mail: nadnidzkim@wp.pl

Nasze Skarby - Zabytki Gminy Ruciane-Nida

Dodano: 2012-02-21 10:09:55, Aktualizacja: 2012-09-03 12:33:55

Biorąc nową książkę do ręki, prawie każdy z nas zastanawia się, czy warto poświęcić jej odrobinę swojego wolnego czasu. Czy czas poświęcony na jej lekturę nie będzie czasem straconym? Z pewnością podobnę wątpliwości będą mieli ci, którzy natkną się na to opracowanie. W związku z tym chciałbym przytoczyć kilka argumentów, dla których warto zapoznać się z zawartą tu treścią.

czytaj dalej »

Środki zewnętrzne na finansowanie działalności kulturalnej

Dodano: 2012-02-21 10:08:40, Aktualizacja: 2012-02-24 17:08:23

Koszty transformacji gospodarczej Polski po 1989 roku dotknęły wiele dziedzin społecznych i ekonomicznych naszego kraju. Nie ominęły także sfery kultury, a w szczególności tzw. „kultury lokalnej”. Domy i ośrodki kultury, biblioteki oraz muzea uzależnione zostały od samorządów lokalnych, a te z kolei, w sytuacji ogólnego braku środków finansowych, zepchnęły zależne od nich  instytucje na margines przejętych zadań. Powszechnym tłumaczeniem tego stanu rzeczy były potrzeby ważniejsze, jak edukacja, pomoc społeczna czy modernizacja rozpadającej się infrastruktury publicznej. Środki na kulturę potraktowane zostały jak wydatki na zupełnie zbędny luksus, na który nie można pozwolić sobie w trudnej sytuacji finansowej. W rzeczywistości jednak środki na kulturę powinny być potraktowane jako inwestycja w ludzi – w ich świadomość, poczucie estetyki i przywiązania do tradycji, odpowiedzialność i wrażliwość społeczną. Władze samorządowe, wybierane nader często w sposób losowy, masowo ignorowały znaczenie kultury w rozwoju społeczności lokalnych.

czytaj dalej »

Rozmowa z Leokadią

Dodano: 2012-02-21 10:07:36, Aktualizacja: 2012-08-28 15:09:48

Marek Kaczmarczyk: Panią Leokadię Komaiszko poznałem w dość przypadkowy sposób. Czyniąc starania w podjęciu współpracy kulturalnej z Belgią, wysłałem kilkanaście e-maili do środowisk polonijnych z prośbą o pomoc w nawiązaniu kontaktu. Wśród adresatów moich próśb znalazła się także Leokadia Komaiszko i to właśnie od niej otrzymałem pierwszą odpowiedź. Wiedziałem, że Leokadia redaguje pismo ogólnoświatowego klubu emigrantów „Listy z daleka”. Wkrótce dowiedziałem się także, że mam do czynienia z osobą o uznanym talencie literackim, popularną autorką książek wydawanych w kilku językach, reportażystką, poetką, fotografikiem a przede wszystkim bardzo znaną i cenioną w środowiskach polonijnych postacią. Wraz z postępem wymiany naszej korespondencji zrodził się pomysł, by podzielić się z Państwem myślami, refleksjami i szczegółami z życia naszej wybitnej rodaczki. I tak oto powstał ten wywiad.

czytaj dalej »