Zwiedzanie bunkra wieżowego przy ulicy Guzianka w Rucianem-Nidzie

Dodano: 2014-04-25 12:03:04, Aktualizacja: 2014-04-27 17:25:30

Podobnie, jak w latach ubiegłych, już od weekendu majowego, możliwe będzie zwiedzanie bunkra wieżowego przy ulicy Guzanka w Rucianem-Nidzie. Obiekt ten, dzięki staraniom Stowarzyszenia Nad Nidzkim w Rucianem-Nidzie, otrzymał swoje drugie życie. Budowla, który na początku XX wieku stanowiła jeden z najważniejszych elementów Węzła Obronnego Ruciane Guzianka, przekształcił się w atrakcję turystyczną. Zwiedzanie bunkra jest doskonała alternatywą na deszczowe dni oraz okazją na lepsze poznanie historii i dziedzictwa kulturowego gminy Ruciane-Nida.

Bunkier zbudowany został 1900 roku. Jego kształt przypomina średniowieczna basztę, przy czym większość tej budowli znajduje się poniżej poziomu gruntu. W tym roku, po raz pierwszy możliwe jest zwiedzanie wszystkich poziomów obiektu. Najniższy poziom, który do tej pory nie był udostępniany do zwiedzania, został oczyszczony i osuszony. Sporą niespodzianką jest fakt, iż wśród zalegających na tym poziomie śmieci, odkryto oryginalną pryczę, służącą żołnierzom do odpoczynku w przerwach między pełnieniem służby. Prycza jest na tyle dobrze zachowana, że nadaję się do eksponowania. Drugim znalezionym skarbem jest stalowa klapa, która zamykała wejście między poziomami. Ponadto, w bunkrze można obejrzeć inne oryginalne wyposażenie, jak chociażby wsporniki karabinów maszynowych, na których widnieje rok produkcji 1913, balustrady przy otworach zejściowych, stojaki na broń strzelecką oraz futryny okienne.

W sezonie wakacyjnym bunkier otwarty będzie codziennie, zaś w miesiącach maju i czerwcu bunkier można odwiedzać podczas weekendów. Dla grup liczących co najmniej 5 osób istnieje możliwość otwarcia bunkra na życzenie (tel. kontaktowy: 504264312).

Marek Kaczmarczyk

Krata chroniąca wejście do bunkra
Poziom 0
Korona
Poziom -2
Korona - mury mają szerokość 1,5 metra
« powrót do listy